KOLOSEUM

Thursday, October 27, 2022

Džonatan Litel Eumenide

Verovatno sam i samog sebe iznenadio kad sam nenadano otpočeo čitanje ovog pozamašnog, pa još na sve ratnog romana (što svakako nije srž mog čitalačkog interesovanja). Čini se da u moderno, brzo vreme čitaocima više pristaju kraći „novela" romani, ali je opet činjenica i da su mnogi od najprodavanijih romana izuzetno dugački. Kao objašnjenje bi se mogla ponuditi pretpostavka da čitalac želi dobar roman, a kad je taj roman već dobar, onda želi da što više vremena provede u tom fiktivnom svetu. U tom slučaju, ne mogu pak da se ne zapitam zašto sam želeo da tako dugo ostanem u romanu koji se bavi Holokaustom i to iz ugla naciste. Očito fiktivni svet ume da bude magičan čak i kad se bavi ne samo ovim realnim svetom već i stvarnim događajima iz naše krvavlju natopljene istorije. Ne kaže se stoga džabe da ne bira čitalac knjigu, već knjiga čitaoca.

Eumenide su fiktivni memoari naciste koji je sad već star čovek i odavno na bezbednom, u Francuskoj, gde rukovodi fabrikom čipke. Niko ne zna njegov pravi identitet, a kamoli ono čemu je prisustvovao i za šta je bio odgovoran tokom Drugog svetskog rata. Narator će namah prekinuti pripovedanje da bi, kako kaže, povratio. Ali ne zato što se gnuša bilo čega što je počinio, već zato što mu je to još od rata prešlo u naviku. Ovaj detalj ne može da nas ne podseti na vic s početka romana Muškarčine ne plešu Normana Majlera. „Zar to svi ne rade?"

Događaji u Eumenidama se izlažu manje-više hronološki. Od trenutka kad je Maks Aue uhapšen pod sumnjom protivprirodnog bluda, preko regrutovanja u redove SP, još dok je u zatvoru, i njegovog daljeg napredovanja u karijeri, pristupanja SS-u, učešća u ratu, ranjavanja u Staljingradu i ludila kroz koje prolazi i u figurativnom i u direktnom značenju. Maks Aue je zadužen za rešenje „konačnog problema", sa birokratkske strane. On nadgleda egzekucije, iznalazi rešenja za efikasnije delanje, sahranjivanje, stara se o tome da zatvorenici dobiju što hranjiviji a jeftini obrok... ali se suočava i sa problemima koji na najplastičniji način pokazuju bizarnu sistematičnost nacističke Nemačke. Naprimer, selo na koje vojska nabasa naseljeno je ljudima koji su u nekom trenutku prihvatili jevrejsku veru, ali niti su poreklom Jevreji, niti tu veru sprovode na način na koji to ortodoksni Jevreji čine, niti se oblače poput njih, niti su im običaji, kultura ili bilo šta drugo isti niti slični. Da li onda njih treba ubiti ili ne? Pitanje je kojim se u Eumenidama bave i lingvisti i antropolozi. Ovu situaciju dodatno komplikuje trenutak kad se neko doseti da su već imali sličan problem i da su prethodno selo eliminisali... Eumenide s te strane ponajviše podsećaju na Pekićev roman Kako upokojiti vampira, u kojem se, takođe na birokratski način, raspravlja kojim redom prema debljini i starosti treba ređati leševe na lomače da bi vatra bolje, brže i efikasnije gorela.

Eumenide povremeno presecaju sećanja na Maksovu mladost, gde saznajemo da je imao incestouznu vezu sa Unom, svojom sestrom bliznakinjom. Nakon što se za to saznalo, njih dvoje su razdvojeni i poslati u internate, gde Maks postaje homoseksualac, želeći, kako kaže, da bude Una, kad već ne može da bude s njom. Jedna od misterija romana, koja je to verovatno ponajviše za samog naratora, ostaje do kraja nerazjašnjena. A tiče se blizanaca koje Maks tokom rata zatiče u kući svoje majke i očuha. On je tu naprasno svratio, mada se od porodice odavno otuđio. Sledećeg jutra se budi krvav, a majka i očuh su ubijeni sekirom. Maks u bunilu beži. A blizance kasnije usvaja njegova sestra. Postaje očito da su oni njena deca. Ali je verovatno i podjednako očito da je Maks otac. Naravno, druga misterija je pomenuto ubistvo, koja neće dati mira dvojici policajaca. Oni će Maksa, pod sumnjom da je krivac, progoniti sve do kraja romana i završne scene u porušenom Berlinu.

Jezik ovog romana je naizgled jednostavan, ali jako detaljan i sav u kontrapunktu. S jedne strane će se opisivati nebo i drveće u cvatu, a sa druge mrtve telesine u jamama i vojnici koji ubijaju preživele, spotičući se i padajući preko leševa u blatnjavoj vodi koja seže do ramena. Može se verovatno za Eumenide reći i da su filozofski roman, a to svakako i moraju biti da od zastrašujućih zločina napravile umetničko delo. U pitanju je obimna knjiga, da, ali kako Maks Aue na samom početku reče, puno toga se i desilo.

              Roman je preveden na četrdeset jezika i dobio je nagradu Gonkur i Veliku nagradu za roman Francuske akademije.

Wednesday, October 26, 2022

Jasmina Nikolić -- Koloseum – Željko Obrenović -- prikaz

U starom Rimu su u velikoj i veličanstvenoj građevini, u koloseumu, priređivane sportske igre, gladijatorske borbe, borbe sa životinjama i druge svečanosti za veliki broj posetilaca.

Roman Koloseum – tri runde...

U današnjem Beogradu, u starom hangaru, u Koloseumu, organizuju se borbe do smrti. A u publici je mali broj ljudi, najbogatiji i najmoćniji, lica sa televizije, iz novina, pevači, političari iz vlasti i opozicije. Pobednik u borbama dobija novac. A svaki borac ima razlog zbog koga učestvuje, svaki lik u ovoj knjizi ima neku svoju tajnu.

Uzbudljiv i napet akcioni triler koji nam pokazuje koliko je mračan i surov svet u kome živimo. Droga, korupcija i kriminal su svuda oko nas. Migranti se iskorišćavaju. Izdaja među prijateljima, rodbinom. Borba između klanova. Osveta zbog grešaka iz prošlosti. Ucene studenata od strane profesora na fakultetu. Novinari rizikuju svoj život, zarad dobre priče ali i otkrivanja istine.

Roman mi je držao pažnju sve vreme i, dok sam čitala, zamišljala sam likove i situacije u kojima su se nalazili, kao da sam gledala  film. Moja preporuka. Čitajmo domaće. Volela bih da pročitam još neki roman ovog autora.

Željko Obrenović -- Koloseum -- Azemina Trajković -- prikaz

Koloseum, Rim, daleka prošlost... U njemu sportske igre,dueli gladijatora i životinja, gladijatorske borbe... Koloseum, Beograd, današnjica ... A u njemu... Borbe na život i smrt modernih gladijatora, željnih brze zarade, preko noći.... A ta zarada je neverovatno velika.

Boraca ima iz svih slojeva društva, od bivših boksera, do migranata. Sve je dozvoljeno, a život nakon borbe nikome nije zagarantovan. Publika-sve sam krem de la krem Beograda.

O tome se malo zna, a mnogo ćuti. Ne usuđuje se niko da kopa po površini i otkrije bilo šta o tajnom mestu gde se održavaju borbe. Niko, do jedne mlade studentkinja, novinarke, koja se upušta u rizik... Prepreka i otežavajućih okolnosti je mnogo, ali će uz pomoć jednog borca, bivšeg boksera, doći do Koloseuma. A da li će priča o njemu ugledati svetlost dana?

Moj lični utisak je da je mlaka u odnosu na ono što sam očekivala. Generalno -- nije loše. Ja, ipak, volim žešću radnju u trilerima, "krvaviju".Ovde sam očekivala više zadržavanja na samim borbama i više pikanterija o istim. Ima tu segmenata za koje mislim da su suvišni, samo ne bih detaljisala, jer bih tako spojlovala. I opet da naglasim - moj ukus i moje lično viđenje Koloseuma. Ali preporučujem ga, jer, Bože moj, nemamo svi isti ukus, niti možemo imati isto mišljenje.